3 roboty zrobione ze starych elektrośmieci jak telefon kable czy procesor

Elektrośmieci. Co to jest?

ZAMÓW BEZPŁATNY ODBIÓR ELEKTROODPADÓW
DO FIRM I INSTYTUTCJI

Wstęp do elektrośmieci

Definicja elektrośmieci

Elektrośmieci to kategoria odpadów, które w dzisiejszych czasach zyskują na znaczeniu zarówno w kontekście ekologicznym, jak i gospodarczym. Termin ten obejmuje wszystkie zużyte lub uszkodzone urządzenia elektroniczne i elektryczne – od recyklingu komputerów, przez recykling telefonów, aż po recykling sprzętu AGD jak np: stara lodówka czy zużyta pralka. W obliczu rosnącej ilości tego typu odpadów, kluczowe staje się zrozumienie, jak ważny jest recykling elektroodpadów dla ochrony naszego środowiska.

Dlaczego elektrośmieci są problemem?

Podczas gdy nowoczesne życie staje się coraz bardziej zależne od elektroniki, takie działania jak recykling sprzętu elektronicznego zyskują na znaczeniu jako elementy strategii zrównoważonego rozwoju. Każde urządzenie, jak stary laptop przez zepsuty telefon czy telewizor, zawiera cenne zasoby, jak przykładowo złoto, srebro czy miedź które można odzyskać, a także szkodliwe substancje, które mogą zaszkodzić środowisku, jeśli nie zostaną odpowiednio zutylizowane takie jak: rtęć czy ołów. W tym artykule szczegółowo omówimy, czym są elektrośmieci i dlaczego recykling odpadów elektrycznych i elektronicznych powinien być priorytetem. Przyjrzymy się również, jakie kroki można podjąć, aby aktywnie uczestniczyć w procesie recyklingu i jakie są korzyści płynące z takich działań.

Skala problemu elektrośmieci

Rocznie produkowane są miliony ton elektroodpadów na całym świecie, co stanowi poważne wyzwanie dla globalnych systemów zarządzania odpadami. W kategorii recyklingu elektrośmieci, znaczącą rolę odgrywają takie urządzenia jak stary komputey, zepsuty telefon, oraz sprzęt AGD, którego już zwyczajnie nie używamy. W Polsce, problem ten także rośnie w siłę, co wymusza szukanie i wdrażanie efektywniejszych metod recyklingu. Podczas gdy rozwinięte kraje generują więcej elektrośmieci, to kraje dopiero rozwijające się coraz częściej stają się miejscem ich nielegalnego wysyłania i nieodpowiedniego przetwarzania. Różnice w legislacji, infrastrukturze i możliwościach recyklingu pomiędzy krajami tworzą nierówności w sposobie, w jaki elektrośmieci są przetwarzane i mają wpływ na globalne środowisko.  Recykling elektrośmieci w Polsce stopniowo się rozwija, jednak wciąż istnieje duża przestrzeń do poprawy. Zwiększenie zdolności przetwarzania i lepszego zarządzania przepływem odpadów mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu elektroodpadów na środowisko.

stare monitory i komputery, elektroodpady, zużyty sprzęt rtv pozostawiony w lesie

Działania na rzecz poprawy

Podnoszenie świadomości na temat recyklingu elektrośmieci i propagowanie odpowiedzialnych praktyk są kluczowe dla zabezpieczenia zasobów naturalnych i ochrony ekosystemów. Recykling sprzętu elektronicznego nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale także stwarza możliwości odzyskania cennych materiałów, co może wspierać rozwój gospodarczy i technologiczny.

Kilka faktów statystycznych  

1. Globalna Produkcja Elektrośmieci:

- Według Global E-waste Monitor 2020, świat wyprodukował rekordowe 53,6 miliona ton metrycznych elektrośmieci w roku 2019, co stanowi wzrost o 21% w ciągu zaledwie pięciu lat. Szacuje się, że do 2030 roku ta liczba wzrośnie do około 74 milionów ton.

2. Recykling Elektrośmieci:

- Tylko 17,4% wyprodukowanych elektrośmieci w 2019 roku zostało formalnie zebranych i poddanych recyklingowi. Oznacza to, że większość odpadów elektronicznych nie jest odpowiednio przetwarzana, co prowadzi do poważnych problemów środowiskowych i zdrowotnych.

3. Elektrośmieci w Polsce:

- Polska, jak już wcześniej wspominałem jako jeden z krajów Unii Europejskiej, również stoi przed wyzwaniami związanymi z zarządzaniem elektrośmieciami. Według raportów, Polska produkuje około 10 kilogramów elektrośmieci na osobę rocznie. Choć infrastruktura recyklingu się rozwija, wciąż istnieje dużo do zrobienia w zakresie poprawy efektywności systemów odzysku.

4. Składniki zawarte w Elektrośmieciach:

Elektrośmieci zawierają cenne materiały, które mogą być odzyskane i ponownie wykorzystane, takie jak złoto, srebro, miedź, platyna, a także rzadsze metale. Na przykład, w elektrośmieciach wyprodukowanych w 2019 roku znajdowały się materiały o wartości szacunkowej 57 miliardów USD.

Te dane wskazują na pilną potrzebę rozwoju i wdrażania bardziej efektywnych metod recyklingu elektrośmieci oraz globalnej współpracy w celu zmniejszenia ich negatywnego wpływu na środowisko. Poprzez poprawę systemów zbierania i przetwarzania elektrośmieci można nie tylko chronić środowisko, ale również odzyskać wartościowe zasoby.

Projekt EcoGenius

Projekt EcoGenius to pierwszy krok do efektywnego recyklingu elektrośmieci w Polsce. Celem projektu jest nie tylko zbiórka i przetwarzanie elektroodpadów, ale także edukacja społeczeństwa na temat znaczenia recyklingu elektroniki oraz recyklingu sprzętu elektronicznego.

ZAMÓW BEZPŁATNY ODBIÓR ELEKTROODPADÓW
DO FIRM I INSTYTUTCJI

Cele i działania projektu

Głównym celem Projektu EcoGenius jest minimalizacja wpływu elektrośmieci na środowisko poprzez promowanie praktyk związanych z recyklingiem urządzeń elektronicznych oraz recyklingiem sprzętu AGD. Projekt realizuje swoje cele poprzez organizację kampanii edukacyjnych, zaangażowanie w czynny odbiór elektroodpadów z firm i instytucji. Dodatkowo, projekt wspiera ekologię poprzez inicjatywę sadzenia drzew w zamian za zyski uzyskane z recyklingu, co dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego.

sadzenie drzew i bycie ekologicznym dla środowiska, ręce dosadzają ziemię

Jak się zaangażować?

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić stary komputer, gdzie oddać zepsutą lodówkę czy gdzie wyrzucić laptopa, Projekt EcoGenius oferuje bezpłatne usługi odbioru tych urządzeń.

Jak zamówić bezpłatny odbiór i w prosty sposób przyczynić się do rozwoju naszej zielonej misji?

1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego:

- Odwiedź stronę internetową projektu EcoGenius i uzupełnij dostępny tam formularz zgłoszeniowy. Podczas wypełniania formularza należy określić, jakie typy sprzętu chcesz oddać (np. używany komputer, zepsuty monitor, zużyty telewizor oraz stare lodówka czy pralka) oraz wskazać adres, pod który ma zostać zaplanowany odbiór.

2. Dołączenie zdjęć sprzętu:

- Załącz fotografie urządzeń, które mają być odbierane. Dzięki temu proces nabiera dynamiki, co ułatwia zespołowi ocenę stanu i ilości sprzętu, co z kolei pomaga nam w organizacji odbioru

3. Kontakt telefoniczny z koordynatorem projektu:

- Po złożeniu formularza zgłoszeniowego, przedstawiciele projektu skontaktują się z Tobą telefonicznie, aby ustalić szczegóły dotyczące odbioru. Podczas rozmowy omówione zostaną wszystkie aspekty logistyczne i organizacyjne związane z bezpłatnym odbiorem elektroodpadów.

4. Organizacja odbioru:

- Jeżeli zebrane elektroodpady odpowiadają kryteriom projektu, odbiór zostanie zorganizowany bezpośrednio z podanego miejsca w dogodnym dla Ciebie terminie. Cały proces jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami transportu czy utylizacji dla firmy lub instytucji przekazującej sprzęt.

ZAMÓW BEZPŁATNY ODBIÓR ELEKTROODPADÓW
DO FIRM I INSTYTUTCJI

Przyłącz się do naszej misji i pomóż nam tworzyć zieloną przyszłość. Wspólnie możemy zmniejszyć ilość elektroodpadów i wspierać odnowę biologiczną naszej planety. Zapraszamy do kontaktu!